Czym są centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego i jak sobie z nimi radzić?
Centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego (ang. Central Auditory Processing Disorder, CAPD) to zaburzenia słuchu, w których trudności występują w centralnym układzie nerwowym, odpowiedzialnym za przetwarzanie dźwięków po odebraniu ich przez ucho, podczas gdy ucho jest prawidłowo zbudowane i nie ma w nim urazów mechanicznych.
Oto kilka objawów CAPD:
-
Trudności w lokalizacji źródła dźwięku
-
Trudności w selektywnym słuchaniu
Osoby z CAPD mogą mieć problem ze skoncentrowaniem się na jednym dźwięku lub rozmowie w tłumie. Mogą mieć trudności w filtrowaniu nieistotnych dźwięków.
-
Trudności w zrozumieniu mowy w hałasie
-
Trudności w analizie dźwięków
Osoby z CAPD mogą mieć trudności w rozróżnianiu subtelnych różnic między dźwiękami.
-
Trudności w pamięci słuchowej
Osoby z CAPD mogą mieć problemy z zapamiętywaniem słów czy dźwięków, co może wpływać na ich zdolność do nauki poprzez słuchanie.
Ze względu na to, że centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego nie są związane z uszkodzeniem uszu, ale dotyczą procesów przetwarzania dźwięków
w centralnym układzie nerwowym, diagnoza CAPD wymaga specjalistycznych testów przeprowadzanych przez audiologa czy specjalistę ds. zdolności słuchowych.
Przykładowe sposoby radzenia sobie z CAPD
-
Neuroflow
Neuroflow to interaktywny trening wyższych funkcji słuchowych dla dzieci
z CAPD. Program ćwiczeń pozwala na dostosowanie ich tempa oraz stopnia trudności do potrzeb dziecka i możliwości rodziców. Składa się z modułów, które odpowiadają potrzebom każdego z typów CAPD, oraz jest dostosowany do kilku poziomów rozwojowych, od wieku przedszkolnego
do młodzieży. Więcej informacji można znaleźć na stronie:
https://www.neuroflow.pl/pl/
-
Screeningowy Audiometr Tonalny – SAT II
SAT II to urządzenie przeznaczone do stosowania w poradniach psychologiczno-pedagogicznych, umożliwiające precyzyjną ocenę sprawności narządu słuchu u dzieci, młodzieży i dorosłych, posiada również moduł terapeutyczny umożliwiający trening centralnego przetwarzania słuchowego.